Karboksyterapia to terapeutyczne zastosowanie dwutlenku węgla (CO2), mające na celu zwiększenie metabolizmu i regeneracji skóry. Ta metoda leczenia ma zastosowanie również w medycynie estetycznej. Terapia polega na śródskórnym lub podskórnym  precyzyjnym wstrzykiwaniu kontrolowanych dawek CO2, przy użyciu specjalistycznego sprzętu. Karboksyterapia przyśpiesza metabolizm komórkowy, poprawia krążenie, stymuluje produkcję nowego kolagenu, przyczynia się do redukcji tkanki tłuszczowej. Zabieg skutecznie redukuje cienie (tzw. worki) występujące pod oczami, zmniejsza również rozstępy, usuwa blizny (także te potrądzikowe), leczy łuszczycę i inne zmiany skórne. Wykazano również jego wysoką skuteczność w leczeniu nadmiernej utraty włosów. Na czym dokładnie polega zabieg, jaki jest jego przebieg i – co najważniejsze – jakie efekty pozwala osiągnąć? Odpowiadamy na te i inne pytania.

Spis treści
Jak działa zabieg?
Jak często poleca się przeprowadzać zabieg?
Przebieg
Efekty
Skutki uboczne

Dwutlenek węgla może pobudzić Twoją skórę do odnowy i regeneracji. Zaufaj karboksyterapii.

Po raz pierwszy karboksyterapię zastosowano w 1932 r. w Royal Spa we Francji – w balneoterapii, w leczeniu zaburzeń stawowych oraz zaburzeń naczyń tętniczych i żylnych. Następnie, od 1953 r. karboksyterapią leczono choroby układu krążenia. Po 60 latach stosowania tej metody w medycynie, karboksyterapię, z uwagi na jej dobroczynne działanie i skuteczność udowodnioną w licznych badaniach,  zaczęto stosować również w medycynie estetycznej na całym świecie.

Zabiegi karboksyterapii mogą być stosowane w formie samodzielnej kuracji lub w terapii łączonej z innymi zabiegami m.in. mezoterapią, laseroterapią, czy peelingami.

Co to jest karboksyterapia i na czym polega zabieg?

Zabieg karboksyterapii polega na ostrzykiwaniu newralgicznych miejsc danego obszaru zabiegowego dwutlenkiem węgla, który podawany jest podskórnie przy użyciu specjalistycznego sprzętu. Podawane precyzyjnie kontrolowane dawki CO2 nieomal natychmiast przenikają do warstw skóry i tkanki mięśniowej. Na poziomie naczyniowym dwutlenek węgla zwiększa napięcie i powoduje czynne rozszerzenie naczyń krwionośnych, zwiększając mikrokrążenie, metabolizm tkanek i utlenianie, a także rozpad komórek tłuszczowych w tkance podskórnej. Właśnie z tego powodu zabieg jest niezwykle skuteczny w minimalizowaniu widoczności cellulitu i rozstępów. Pierwsze efekty są zauważalne zwykle już po dwóch sesjach. Terapia pobudza również organizm do produkcji naturalnego kolagenu, zmniejsza zmarszczki, poprawia ogólną elastyczność skóry i pobudza krążenie. Dzięki zwiększeniu przepływu krwi w okolicach oczu zabieg może zredukować uporczywe cienie pod oczami oraz rozświetlić i wyraźnie odmłodzić dolinę łez. Może on też być stosowany na twarz, owłosioną skórę głowy i miejsca, w których pojawiły się rozstępy.

Ile zabiegów się zaleca, aby osiągnąć odpowiedni efekt?

Zazwyczaj, aby uzyskać najlepszy efekt zalecanych jest około 7 do 10 zabiegów, pomiędzy którymi należy zachować co najmniej tygodniowe przerwy. Właśnie dlatego terapia dostępna jest w specjalnych pakietach po 5 zabiegów, po których zakończeniu można ocenić efekty terapii. Jeden pakiet może być wystarczający, jednakże u niektórych osób konieczne może się okazać przeprowadzenie kilku dodatkowych sesji. Pierwsze, delikatne, ale widoczne efekty można zauważyć po dwóch zabiegach. Na spektakularny efekt trzeba jednak poczekać co najmniej do zakończenia pierwszej serii pięciu zabiegów. Konieczność kontynuowania leczenia lub jego zakończenie zostanie poddane ocenie lekarza.

Przebieg zabiegu

Przebieg zabiegu zależy od części ciała, na której jest on wykonywany. Karboksyterapia polega na podawaniu w podskórne tkanki kontrolowanej ilości medycznego dwutlenku węgla. W zależności od wskazań dobiera się właściwą głębokość i kąt iniekcji. Przy problemach skórnych na twarzy i dekolcie czy przy korekcji rozstępów wykonuje się podskórne wkłucia pod kątem 30º, w przypadku głębszego śródskórnego zastosowania gazu np. w redukcji tkanki tłuszczowej, kąt ten wynosi 45º. Nowoczesne urządzenia medyczne przeznaczone do karboksyterapii zapewniają bezpieczeństwo i komfort zabiegu. Gaz jest sterylny, jego ilość i prędkość podania jest ściśle kontrolowana. Udoskonalona metoda podgrzewania gazu wpływa na redukcję bólu a czujniki wkłucia zapobiegają powstawaniu siniaków. Zabieg jest praktycznie bezbolesny. W zależności od osobistych preferencji pacjenta i sugestii lekarza ostrzykiwane miejsce może zostać uprzednio delikatnie znieczulone specjalnym kremem. Jedna sesja – w zależności od obszaru ciała, który jest poddawane zabiegowi – może trwać od 15 do 30 minut.

Karboksyterapia jest metodą bezpieczną, bardzo mało inwazyjną, wszechstronną. Warto zaznaczyć, że zabieg powinien być wykonywany wyłącznie przez osoby posiadające odpowiednie kwalifikacje.

Wskazania

Efekt jest spektakularny i długotrwały. Rekomendujemy wykonanie serii od 5 do 15 zabiegów (w zależności od problemu) dla uzyskania optymalnych efektów.

Jakie są efekty karboksyterapii i czy to rzeczywiście działa?

Aby zrozumieć, jakie efekty może przynieść karboksyterapia i przekonać się, czy zabieg rzeczywiście działa, warto dowiedzieć się nieco więcej o procesach zachodzących w naszym organizmie. Słabe krążenie krwi jest częściowo odpowiedzialne za cellulit, rozstępy i występowanie cieni pod oczami. Można zwiększyć krążenie krwi w określonym miejscu, wstrzykując w nie dwutlenek węgla. Jego działanie powoduje szybszy przepływ czerwonych krwinek. Bezpośrednim efektem tej zależności jest znaczna poprawa elastyczności skóry, zredukowanie cieni pod oczami, rozjaśnienie skóry i nadanie jej zdrowego blasku. Okolica oczu to bardzo wrażliwy obszar, dlatego przed podjęciem decyzji o podjęciu terapii z wykorzystaniem CO2 przeprowadzana jest konsultacja lekarska.

Rozstępy

Wpływ karboksyterapii na zmniejszenie rozstępów polega na zwiększeniu produkcji kolagenu, który poprawia strukturę skóry i poprawia jej wygląd. Produkcja włókien kolagenowych w miejscu podania jest spowodowana celowo wywołanym, stanem zapalnym w miejscu wstrzyknięcia dwutlenku węgla. Organizm, włączając naturalne funkcje obronne, rozpoczyna wzmożoną produkcję kolagenu, który ma na celu odbudowę uszkodzonych tkanek skóry. Dzięki temu rozstępy, z zabiegu na zabieg, stają się coraz jaśniejsze i mniej widoczne. Tego typu terapia stosowana jest zarówno w przypadku starych, jak i nowych rozstępów. Może być wykorzystywana na wszystkich typach skóry. Już po kilku zabiegach, skóra w miejscu rozstępu stanie się bardziej wypełniona. Kolagen aktywnie odbudowuje jej uszkodzenia. Warto wiedzieć, że zredukowanie rozstępów jest możliwe wyłącznie dzięki specjalistycznym zabiegom.

Łysienie

Ostrzykiwanie owłosionej skóry głowy dwutlenkiem węgla jest jedną z metod leczenia nadmiernej utraty włosów, która spowodowana jest często złym krążeniem krwi. Karboksyterapia, z uwagi na swoje właściwości pobudzające i poprawiające przepływ krwi, pobudza cebulki do wzrostu nowych włosów. Zazwyczaj do uzyskania najlepszych wyników wymagana jest seria zabiegów, których liczba zostanie dopasowana do indywidualnej sytuacji pacjenta. Pod uwagę będą brane czynniki takie jak obszar łysienia i jego rodzaj. Niektórzy pacjenci mogą wymagać tylko paru zabiegów, ale w bardziej zaawansowanych przypadkach utraty włosów, lekarz może zalecić wykonanie nawet kilku serii.

Skutki uboczne

Karboksyterapia jest bezpieczną procedurą. Niektóre osoby po zabiegu mogą mieć delikatne siniaki w miejscu wstrzyknięcia. Jednakże dzięki zastosowaniu nowoczesnej techniki podgrzewania dwutlenku węgla występowanie siniaków w miejscu wkłucia redukowane jest do minimum. Niemniej jednak jeśli zasinienie wystąpi, powinno całkowicie zniknąć w ciągu tygodnia. Poza tym nie stwierdzono żadnych innych poważnych skutków ubocznych. Można więc uznać, że leczenie dwutlenkiem węgla jest bezpieczne i nie wiąże się z żadnym ryzykiem dla zdrowia pacjenta. Przeciwwskazaniem do przeprowadzenia zabiegu może być między innymi: okres ciąży i laktacji, hemofilia, epilepsja, choroby płuc i nerek. Przed wykonaniem karboksyterapii lekarz przeprowadzi szczegółowy wywiad, który pomoże w zakwalifikowaniu pacjenta do wykonania zabiegu.

Zabieg ten cieszy się coraz większą popularnością w całej Europie. Z uwagi na szybkie efekty oraz szerokie i dość uniwersalne działanie coraz więcej pacjentów decyduje się na skorzystanie z tej formy leczenia. Jeśli jesteś zainteresowany tego typu terapią, skontaktuj się z naszymi specjalistami.

Umów się na konsultację

+48 71 322 69 09
Rejestracja telefoniczna od poniedziałku do piątku w godzinach 08:30 - 20:00, w soboty w godzinach 09:00 - 14:00.

Godziny pracy

Barycka: Poniedziałek - Piątek 10:00 - 20:00
Plac Teatralny: Wybrane dni od godziny 12:00
Wybrane soboty: 09:00 - 14:00

Lokalizacja

Wrocław, ul. Barycka 1/3 (wejście od ul. Prusa)
Wrocław, Pl. Teatralny 1/18, III piętro

Email

 gabinet@kaniowscy.pl