Leczenie łuszczycy powinno być przede wszystkim dostosowane do potrzeb pacjenta. W zależności od nasilenia objawów lekarz dobiera odpowiednie postępowanie, jednak najczęściej w celu osiągnięcia jak najlepszych rezultatów łączy się różne sposoby terapii. Łuszczyca to niezakaźna, przewlekła i nawrotowa choroba skóry. Uważa się, że przyczynami jej rozwoju, obok zaburzeń immunologicznych, są cechy genetyczne (osobnicze) oraz różne czynniki środowiskowe. Sprawdź, jak możemy Ci pomóc w zmaganiach z tą przypadłością.

Spis treści
Przewlekła choroba skóry
Objawy
Skuteczne metody
Leki
Karboksyterapia
Lampa LED Triwings

Zastanawiasz, jak można leczyć łuszczycę? Zacznij od rozpoznania schorzenia

Leczenia łuszczycy mogą potrzebować osoby w różnym wieku, ponieważ sama choroba może się ujawniać na różnych etapach życia. Wyróżnia się dwie postacie tego schorzenia:

  • typu I, tzw. łuszczyca dziedziczna – ujawnia się w młodym wieku, częściej występuje również u innych członków rodziny, zmiany mogą okresowo mieć postać licznych, rozsianych grudek i tarczek łuszczycowych;
  • typu II, tzw. łuszczyca sporadyczna – pierwsze zmiany pojawiają się zwykle między 40 a 60 rokiem życia, często bez innych przypadków choroby w rodzinie; są to zwykle pojedyncze ogniska zajmujące łokcie, kolana, skórę głowy, czasem łydki i okolicę krzyżową.

Choroba najczęściej ujawnia się w wyniku zadziałania jednego lub kilku tzw. czynników wyzwalających. Do najczęstszych należą:

  • choroby infekcyjne przebiegające z podwyższoną temperaturą i ogólnym złym samopoczuciem (np. angina ropna);
  • urazy – zadrapania, rany, blizny chirurgiczne, tatuaże, szczepienia, oparzenia, ukąszenia owadów;
  • długotrwały ucisk – powodowany np. przez ubranie;
  • inne choroby skóry – np. trądzik różowaty, ŁZS;
  • niektóre leki;
  • silny stres, jak również przeżycie emocjonalne (np. własny ślub);
  • palenie papierosów – nasila reakcję zapalną w skórze;
  • nadużywanie alkoholu – powoduje częstsze nawroty choroby lub utrzymywanie się zmian skórnych.

Łuszczycę określa się jako chorobę przewlekłą i nawrotową. Trwa ona wiele lat i przebiega z okresami remisji.

Objawy

Podstawową zmianą skórną w łuszczycy jest drobna, czerwona grudka, pokrywająca się srebrzystą łuską. Grudki stopniowo się zlewają, tworząc większe tarczki o średnicy 2-3 cm, które mogą również łączyć się ze sobą, przybierając postać większych ognisk łuszczycowych. Nieleczone ogniska pokrywają się coraz grubszą warstwą łuski. Łuszczyca lokalizuje się w charakterystycznych miejscach najczęściej na łokciach i kolanach – w miejscach narażonych na stałe, drobne urazy i pocieranie, w okolicy krzyżowo-lędźwiowej i na skórze głowy. Choroba może jednak wystąpić wszędzie, na szczęście stosunkowo rzadko pojawia się na twarzy. Stopień jej zaawansowania określa się w zależności od tego, jaki obszar ciała objęty został zmianami. I tak:

  • łuszczyca łagodna – do 3% powierzchni ciała,
  • łuszczyca umiarkowana – od 3% do 10% po wierzchni ciała,
  • łuszczyca ciężka – powyżej 10% powierzchni ciała.

U części pacjentów zmiany łuszczycowe nie swędzą, jednak u ok. 60-70% chorych świąd jest dość dokuczliwy. Skóry zajętej łuszczycą nie należy drapać – można bowiem w ten sposób zaostrzyć przebieg choroby i spowodować pojawienie się nowych zmian łuszczycowych.

Wyróżnia się także różne rodzaje choroby, w tym:

  • łuszczycę zwykłą,
  • łuszczycę krostkową,
  • łuszczycę stawową, łuszczycowe zapalnie stawów,
  • erytrodermię łuszczycową.
łuszczyca paznokci
Ostrzykiwanie preparatem sterydowym

Łuszczyca a paznokcie

U niektórych osób zmiany na płytkach paznokciowych pojawiają się na wiele lat przed ujawnieniem się typowej łuszczycy na skórze. Mogą być to punktowe zagłębienia lub też prześwitujące przez płytkę żółtawe plamy. W bardziej zaawansowanych stadiach choroby dochodzi do pojawienia się zmian znacznie bardziej nasilonych. Należy do nich gromadzenie się mas rogowych pod płytką (tzw. hiperkeratoza) unoszące jej wolny brzeg nad opuszek, pogrubienie paznokci, czasem oddzielanie się płytki od podłoża.

Łuszczyca jest chorobą, na którą nie wynaleziono jeszcze skutecznej terapii pozwalającej na całkowite się jej pozbycie. Są jednak sposoby na wyleczenie zmian łuszczycowych obecnych na skórze, które wraz z odpowiednią pielęgnacją i przestrzeganiem zaleceń lekarza, mogą zmniejszyć częstotliwość nawrotów choroby. Skóra osób chorych w okresach remisji nie wymaga specjalnego postępowania, natomiast w okresach zaostrzeń niezbędna jest odpowiednia jej pielęgnacja.

Poznaj skuteczne i nowoczesne sposoby leczenia łuszczycy

Celem skutecznych i nowoczesnych sposobów leczenia łuszczycy jest przede wszystkim usunięcie łuski, a także doprowadzenie do okresu remisji zmian obejmujących skórę. Gotowe lub specjalnie przygotowywane leki, stosowane w miejscowym leczeniu choroby, dostępne są w różnych postaciach. Mogą mieć formę maści, kremów, płynów, emulsji, żelu, szamponów. Podłoże leku dobierane jest w zależności od lokalizacji zmian i preferencji chorego. Podczas leczenia w naszym gabinecie stosujemy również naświetlanie LED oraz karboksyterapię.

Leki

Stosowane farmaceutyki powinny zawierać substancje penetrujące takie jak kwas salicylowy czy też mocznik, które mają za zadanie usunięcie łuski. Takie preparaty stosuje się przez okres około trzech dni. Następnie wprowadza się substancje aktywne, jak np. cygnolina lub dziegieć, które zapobiegają nadmiernej proliferacji naskórka. Cały proces uzupełniany jest o stosowanie kortykosteroidów, które wykazują silne działanie przeciwzapalne.

Karboksyterapia

Dwutlenek węgla, który jest wykorzystywany w zabiegu, ma na celu zwiększenie metabolizmu i procesów regeneracyjnych skóry. Jest to metoda w pełni bezpieczna i mało inwazyjna. Lekarz w zależności od nasilenia objawów dobiera dawkę oraz kąt podania CO2. Iniekcje CO2 powodują rozszerzenie naczyń krwionośnych, pobudzają mikrokrążenie, a także wykazują działanie lipolityczne. W przebiegu łuszczycy skóra traci swoją ciągłość oraz zaburzony jest proces keratynizacji, dlatego tak istotne jest pobudzenie jej naturalnej regeneracji. Aktywacja fibroblastów oraz nasilenie syntezy białek przyczyniają się do polepszenie wyglądu skóry.

 

Dwutlenek węgla może pobudzić Twoją skórę do odnowy i regeneracji.

Naświetlanie lampą LED Triwings

Światło emitowane przez lampę LED stymuluje mechanizmy regeneracyjne w uszkodzonych komórkach. Jest to metoda, która wpływa pozytywnie na metabolizm komórek, a co za tym idzie, silnie aktywuje i przyspiesza procesy naprawcze uszkodzonych tkanek. Zastosowanie fototerapii wspomaga proces leczenia, a dodatkowym atutem jest brak dyskomfortu podczas zabiegu. Naświetlanie jest jedną z najnowocześniejszych i najpopularniejszych obecnie metod, które skutecznie neutralizują objawy łuszczycy.

 

Spektakularne odmładzanie. Przełom w leczeniu oparzeń i blizn.

Jeśli ten problem dotyczy również Ciebie, zadbaj o siebie już dziś. Zapraszamy do naszej Kliniki, gdzie wykwalifikowani lekarze specjaliści w profesjonalny sposób pomogą Ci w rozwiązaniu Twojego problemu. Nowoczesne metody leczenia wykazują dużo większą efektywność niż wcześniej stosowane terapie, dzięki czemu możesz bez przeszkód wrócić do niczym nie ograniczonego życia codziennego.

Umów się na konsultację

+48 71 322 69 09
Rejestracja telefoniczna od poniedziałku do piątku w godzinach 08:30 - 20:00, w soboty w godzinach 09:00 - 14:00.

Godziny pracy

Barycka: Poniedziałek - Piątek 10:00 - 20:00
Plac Teatralny: Wybrane dni od godziny 12:00
Wybrane soboty: 09:00 - 14:00

Lokalizacja

Wrocław, ul. Barycka 1/3 (wejście od ul. Prusa)
Wrocław, Pl. Teatralny 1/18, III piętro

Email

 gabinet@kaniowscy.pl