Bruksizm, czyli tzw. „zgrzytanie zębami”, spowodowany jest nadmierną, mimowolną aktywnością mięśni żwaczy, prowadzącą do mocnego zaciskania zębów i tarcia nimi o siebie.

Terapia toksyną botulinową

Bruksizm ma dwie postacie – pierwsza występuje w czasie snu, druga – w czasie tzw. „czuwania”. Bruksizm w czasie czuwania jest zjawiskiem kontrolowanym przez pacjenta, polega na bezdźwięcznym zaciskaniu zębów. Bruksizm w czasie snu jest nieświadomym działaniem, objawia się głównie zgrzytaniem prowadzącym do patologicznego starcia zębów.

Początkowymi objawami bruksizmu są, oprócz zgrzytania zębami, ból w okolicy stawu skroniowo-żuchwowego (okolica ucha), bolesność policzków przy dotyku, ból głowy. W późniejszym stadium choroby dochodzi do starcia zębów, pęknięć szkliwa, maceracji śluzówki policzków. Dochodzi ponadto do stanów zapalnych i zwyrodnieniowych w stawach skroniowo-żuchwowych, które nie spełniają prawidłowo swojej funkcji. Często zmiany wywołane bruksizmem są bardzo bolesne i jest to ból promieniujący nie tylko w okolice głowy, ale również obręczy barkowej a nawet kręgosłupa.

Bruksizm oprócz objawów ogólnoustrojowych, objawów dotyczących mięśni twarzy i obręczy barkowej, jak i objawów w jamie ustnej, wpływa na wygląd i estetykę twarzy. Pacjenci z bruksizmem mają charakterystyczne rysy twarzy – ma ona kształt zbliżony do kwadratu lub prostokąta w wyniku nadmiernego obciążenia funkcjonalnego mięśni żwaczy i związanego z tym przerostu, szczególnie w okolicy dolnych przyczepów mięśnia żwacza.

Leczenie

Leczenie bruksizmu ma na celu ochronę zębów przed ścieraniem, osłabienie nadmiernej aktywności mięśni żwaczy oraz naukę kontrolowania stresu i odruchu zaciskania zębów. Czasami włącza się farmakoterapię.

Jednym z etapów leczenia bruksizmu jest nałożenie tzw. szyn relaksacyjnych – przezroczystych nakładek na zęby nakładanych na noc, które uniemożliwiają ich ścieranie. Dodatkowo utrzymują one w prawidłowej pozycji staw skroniowo-żuchwowy, co zmniejsza odczucia bólowe. Nakładki  nie osłabiają natomiast siły mięśni. W tym celu stosuje się terapię toksyną botulinową.

Zabieg powinien być wykonywany przez doświadczonego lekarza, który wyznacza bezpieczne pole zabiegowe – omijające ważne elementy anatomiczne. Toksynę botulinową podaje się w iniekcji w ilości zależnej od napięcia mięśnia.

leczenie bruksizmu

Efekty

Efekty zabiegu zauważalne są już po tygodniu. Obniżenie aktywności mięśni trwa od 4 do 6 miesięcy. Najlepsze efekty obserwowane są przy zastosowaniu trzech dawek toksyny botulinowej w trzymiesięcznych odstępach.

Dodatkową korzyścią leczenia jest zauważalna zmiana konturu twarzy. Rozrośnięty mięsień zmniejsza swoją masę, dzięki czemu „kwadratowa twarz” pacjenta staje się coraz bardziej owalna.

Umów się na konsultację

+48 71 322 69 09
Rejestracja telefoniczna od poniedziałku do piątku w godzinach 08:30 - 20:00, w soboty w godzinach 09:00 - 14:00.

Godziny pracy

Barycka: Poniedziałek - Piątek 10:00 - 20:00
Plac Teatralny: Wybrane dni od godziny 12:00
Wybrane soboty: 09:00 - 14:00

Lokalizacja

Wrocław, ul. Barycka 1/3 (wejście od ul. Prusa)
Wrocław, Pl. Teatralny 1/18, III piętro