Dermatoskopia to nieinwazyjna oraz precyzyjna metoda badań znamion barwnikowych skóry. W odróżnieniu od badania naocznego, dermatoskop jest w stanie poddać ocenie nie tylko powierzchnię znamienia, ale również ujawnić, czy znamię nie nacieka pod powierzchnią skóry. Badania przy użyciu dermatoskopu to metoda wykorzystywana w diagnostyce zmian skórnych oraz w profilaktyce nowotworów skóry. Planujesz rutynowe sprawdzenie znamion przed sezonem urlopowym lub po słonecznych wakacjach? Skorzystanie z oferty badań tego typu w profesjonalnej klinice będzie znacznie lepszym pomysłem niż wybranie się do lekarza, który oferuje wyłącznie badania naoczne.

Spis treści:
Profilaktyka nowotworów skóry
Dlaczego to takie istotne?
Jakość aparatów
Podsumowanie

Dermatoskopia cyfrowa a profilaktyka nowotworów skóry

Dermatoskopia cyfrowa to precyzyjna metoda pozwalająca przeprowadzić profilaktyczne badania znamion barwnikowych, w których obrębie rozwijać może się nowotwór skóry. Do symptomów nowotworu zalicza się zmiana kształtu, nierówne zabarwienie czy nagłe krwawienie ze znamienia. Niekiedy jednak pierwsze komórki nowotworowe zaczynają rozwijać się pod powierzchnią skóry. Trudno to zobaczyć podczas badania naocznego, jednak już dermatoskopia stanowi metodę pozwalającą na sprawdzenie także stanu znamienia w głębszych warstwach skóry.

Konsultacje z naszymi specjalistami od dermatologii

znamiona barwnikowe diagnoza

Dlaczego to takie istotne?

Wczesne wykrycie jakichkolwiek zmian nowotworowych w obrębie znamion barwnikowych jest wyjątkowo istotne z tego samego powodu, co w przypadku jakichkolwiek innych nowotworów. Im wcześniej odkryjemy, że pod skórą toczy się niebezpieczny dla naszego organizmu proces, tym szybciej będziemy w stanie podjąć odpowiednie leczenie, które dzięki szybkiej reakcji będzie znacznie bardziej efektywne.

Jednocześnie warto pamiętać, że nowotwory skóry to nie tylko czerniak, lecz również na przykład rak kolczystokomórkowy skóry oraz rak podstawnokomórkowy. Te zmiany charakteryzują się jednak odmiennym przebiegiem oraz odmiennymi objawami, przez co nie zawsze można wykryć je podczas badania naocznego. W odróżnieniu od czerniaka, rak kolczystokomórkowy może być łatwo pomylony na przykład ze zwykłymi zmianami wrzodziejącymi, co dodatkowo utrudnia jego wczesne rozpoznanie. Rak podstawnokomórkowy jest nieco bardziej charakterystyczny, choć w pierwszej fazie rozwoju może przypominać po prostu niewielki wyprysk o guzkowatym kształcie.

We wszystkich wymienionych przypadkach dermatoskopia stanowi więc metodę diagnostyczną, pozwalającą na precyzyjną ocenę aktualnego stanu znamienia, nie tylko na powierzchni skóry, lecz również pod jej powierzchnią, dzięki czemu można szybko zdiagnozować ewentualną chorobę i podjąć określony tok leczenia.

Jak ważna jest jakość aparatów dermatoskopowych?

Podobnie, jak ma to miejsce chociażby w przypadku tomografii komputerowej lub też innych metod obrazowania określonych obszarów ciała, również w przypadku badań dermatoskopowych ogromne znaczenie dla precyzji badania ma jakość używanego sprzętu. W naszej klinice z dobrej jakości dermatoskopów, które pozwalają uzyskać precyzyjny obraz badanych tkanek.

Podsumowanie

Czy warto korzystać z badań dermatoskopowych skóry? Jak najbardziej tak. Jest to nieinwazyjna i skuteczna metoda pozwalająca na określenie stanu zmian skórnych nie tylko jej powierzchni, lecz również głębszych warstw. Jeżeli więc chcesz korzystać z pewnych i bezpiecznych metod diagnostyki zmian barwnikowych, nasza oferta jest kierowana właśnie do Ciebie. Zapraszamy do kontaktu!

Umów się na konsultację

+48 71 322 69 09
Rejestracja telefoniczna od poniedziałku do piątku w godzinach 08:30 - 20:00, w soboty w godzinach 09:00 - 14:00.

Godziny pracy

Barycka: Poniedziałek - Piątek 10:00 - 20:00
Plac Teatralny: Wybrane dni od godziny 12:00
Wybrane soboty: 09:00 - 14:00

Lokalizacja

Wrocław, ul. Barycka 1/3 (wejście od ul. Prusa)
Wrocław, Pl. Teatralny 1/18, III piętro

Email

 gabinet@kaniowscy.pl