Blefaroplastyka to jeden z zabiegów oferowanych przez Centrum Dermatologii Estetycznej i Laserowej Kaniowscy. Ma on celu usunięcie nadmiaru skóry w obrębie górnej powieki. W jakich sytuacjach warto z niego skorzystać, na czym polega sam zabieg i jak długo utrzymują się jego efekty? Poznaj wskazania, przeciwwskazania i opinie klientek oraz klientów, którzy zdecydowali się z niego skorzystać!

Blefaroplastyka powiek – co to takiego?

Blefaroplastyka to zabieg dotyczący opadających górnych powiek. Ich opadanie zwykle spowodowane jest tym, że wraz z upływem czasu w naszej skórze jest coraz mniej kolagenu i elastyny, które odpowiedzialne są za jej elastyczność i jędrność. Wynikiem tego procesu jest ścieńczenie skóry: staje się ona delikatniejsza, bardziej wiotka i możemy zaobserwować to, co określa się właśnie mianem opadania. Swego rodzaju „nadmiar” skóry widoczny jest szczególnie w obszarze oka, a zwłaszcza w okolicy górnych powiek. Opadające powieki sprawiają, że oczy zaczynają tracić atrakcyjny wygląd, a to z kolei przekłada się na wyraz całej twarzy – zaczyna ona sprawiać wrażenie zmęczonej, smutnej i starszej niż wiek metrykalny. Opadające powieki mogą oprócz problemów natury estetycznej, wpływać na jakość widzenia, zawężać jego pole. Aby zniwelować te negatywne skutki upływu czasu, warto skorzystać z zabiegu blefaroplastyki.

Zabieg nie tylko estetyczny

Tą obco brzmiącą nazwą określa się zabieg plastyki powiek pozwalający na korektę defektów związanych z ilością skóry, a także na zlikwidowanie efektów wiotczenia tkanek poprzez przywrócenie właściwego napięcia powięziom. Skutkiem zabiegu jest nie tylko pozbycie się tak zwanej ptozy (czyli zwisającej powieki powstałej w wyniku osłabienia mięśnia lub uszkodzenia nerwu) czy ptozy rzekomej (a więc spowodowanej zbyt rozbudowanym mięśniem), ale również odmłodzenie wyglądu twarzy oraz przywrócenie właściwego kształtu i konturu powiek.

Warto pamiętać, że problemy z nadmiarem skóry wokół oczu mogą także prowadzić do bólów głowy, zaburzeń widzenia, astygmatyzmu czy zeza, a nawet do schorzeń kręgosłupa, wynikających ze stałego przekrzywiania głowy, aby lepiej widzieć. Stąd wniosek, że blefaroplastyka jest nie tylko zabiegiem estetycznym, ale także leczniczym. Zabieg zwany inaczej plastyką powiek, można wykonać chirurgicznie, a więc z użyciem skalpela. Nowocześniejszym i mniej inwazyjnym rozwiązaniem jest jednak zabieg wykonywany przy pomocy specjalistycznego lasera.

Maria-blefaroplastyka po Kaniowscy Clinic
Maria blefaroplastyka po kaniowscy Clinic

Wskazania i przeciwwskazania do wykonania zabiegu

Możemy wyróżnić dwa rodzaje wskazań do wykonania zabiegu korekty kształtu górnych powiek. Rodzaje te to wskazania:
natury estetycznej, takie jak wiotkość skóry, „ciężkość” powiek i ich opadanie, które niekiedy ogranicza pole widzenia,
natury medycznej, które obejmują znaczne ograniczenie pola widzenia, niewydolność dźwigacza powieki górnej oraz zaburzenia widzenia związane z opadającą powieką takie jak na przykład zez lub podwójne widzenie.

Do przeciwwskazań dla wykonania zabiegu zaliczamy:

  • cukrzycę,
  • chorobę serca lub nadciśnienie,
  • nadczynność tarczycy,
  • niewydolność gruczołów łzowych,
  • ciążę lub karmienie piersią,
  • aktywne infekcje,
  • zaburzenia w gojeniu się ran,
  • inne ciężkie choroby ogólnoustrojowe.

Przygotowanie i przebieg zabiegu laserowej blefaroplastyki powiek

Zabieg laserowej blefaroplastyki powiek poprzedza konsultacja z lekarzem chirurgiem. Podczas tej wizyty następuje kwalifikacja do zabiegu, a pacjent zostaje poinformowany zarówno o przebiegu procedury, jak i o przed- i pooperacyjnych zaleceniach. Proces przygotowania pacjenta do zabiegu może uwzględniać także badanie okulistyczne połączone z oceną drożności kanalika łzowego. Ponadto na około 2-3 tygodnie przed zabiegiem zaleca się odstawienie wszelkich leków zawierających kwas salicylowy (takich jak aspiryna czy polopiryna) oraz leków przeciwbólowych, a zwłaszcza ibuprofenu oraz paracetamolu. Wydłużają one bowiem czas krzepnięcia krwi, powodując ryzyko wystąpienia nadmiernego krwawienia w czasie zabiegu.

Lekarz prowadzący konsultację może również zalecić wykonanie zestawu podstawowych badań laboratoryjnych takich jak morfologia, APPT czy poziom elektrolitów. Bezpośrednio przed samym zabiegiem podaje się znieczulenie miejscowe.

Przebieg zabiegu

Zabieg wykonywany jest w znieczuleniu miejscowym i trwa około 45 – 60 minut. Korekcja powieki górnej wykonywana jest poprzez laserowe nacięcie przebiegające wzdłuż naturalnego załamania powieki. Następnie wycina się nadmiar wiotkiej skóry.. Odsłonięty mięsień jest obkurczany za pomocą lasera. Często dodatkowo usuwa się nadmiar okołogałkowej tkanki tłuszczowej, którą uwypukla się przez wiotką przegrodę oczodołową (są to tak zwane przepukliny tłuszczowe). Rana zamykana jest warstwowo za pomocą cienkich szwów, co powoduje, że blizna po wygojeniu się jest praktycznie niezauważalna - przebiega ona zresztą w naturalnej fałdzie górnej powieki.

Postępowanie po zabiegu

W celu ochrony przed infekcją bezpośrednio po blefaroplastyce nakłada się na powiekę specjalistyczną maść z antybiotykiem oraz preparat zapewniający gojenie blizn. Czasami niezbędny jest niewielki opatrunek. W ciągu następnych kilku dni zalecamy stosowanie zimnych kompresów, ponieważ po zabiegu możliwe jest pojawienie się lekkiego obrzęku i zasinienia w obszarze zabiegowym. Zmiany te ustępują zwykle w ciągu 2 do 4 tygodni.

Czasem może również wystąpić lekkie pieczenie czy swędzenie oczu oraz łzawienie lub nadwrażliwość na światło. Wówczas stosuje się odpowiednie krople do oczu. Lekkie dolegliwości bólowe występujące u niektórych pacjentów mijają zwykle bez potrzeby stosowania środków przeciwbólowych w ciągu 1-2 dni.

Po zabiegu należy unikać zbyt dużej ekspozycji na promienie słoneczne czy wizyt w solarium lub saunie. Nie zaleca się także intensywnego wysiłku fizycznego, a przez pierwszy tydzień nie należy spożywać alkoholu. Szwy usuwane są po 7-10 dniach, zgodnie z zaleceniem chirurga.

Efekty zabiegu laserowego

W porównaniu z tradycyjną metodą chirurgiczną, laserowy zabieg korekcji kształtu powiek charakteryzuje się krótszym czasem gojenia, znacznie krótszym okresem rekonwalescencji oraz zauważalnie mniejszym dyskomfortem.

Oczywiście w przypadku czysto medycznych wskazań do wykonania zabiegu, efektami jego przeprowadzenia będą na pewno poszerzenie pola widzenia, cofanie się wad wzroku oraz właściwa praca powieki. Jeżeli natomiast chodzi o efekty zabiegu przeprowadzonego ze względów estetycznych, z pewnością możemy do nich zaliczyć:

  • podniesienie opadających powiek
  • zlikwidowanie przepuklin tłuszczowych
  • usunięcie nadmiaru skóry z powiek
  • wygładzenie skóry powiek
  • odmłodzenie wyglądu twarzy
  • wyraziste spojrzenie
  • widoczne rzęsy i powieki
  • podkreślony łuk brwiowy

Możliwości powikłań

Doświadczenie naszego zespołu operatorów i personelu oraz stosowanie sprawdzonego sprzętu i procedur sprawia, że wszelkie ewentualne powikłania pojawiają się niezmiernie rzadko. Jednak, jak w każdym zabiegu operacyjnym, niewielka możliwość ich wystąpienia istnieje.

Należą do nich:

  • widoczna blizna
  • krwiak
  • asymetria powiek lub kłopoty z ich domknięciem (czasem w pierwszym okresie po zabiegu jako efekt przejściowego obrzęku)
  • wywinięcie powieki wskutek nadmiernego wycięcia skóry (nie zdarza się doświadczonym chirurgom)
  • zespół suchego oka
  • opadanie powieki

Plazma IQ skutecznym narzędziem w leczeniu opadających powiekach

Blefaroplastyka plazmowa to doskonały zabieg, gdy Twoim problemem są opadające powieki, czy wiotka skóra pod oczami. Odmładzanie skóry wokół oczu to pierwszy krok, by odzyskać młody wygląd. Opadające powieki, nie tylko nieestetycznie wyglądają, ale z czasem mogą powodować też zaburzenia widzenia. Wiele osób nie chce decydować się na chirurgiczny zabieg blefaroplastyki, czyli wycinania nadmiaru skóry, lub nie ma jeszcze takich wskazań, dlatego blefaroplastyka będzie skutecznym sposobem na wyeliminowanie problemu opadających powiek.

Ceny zabiegów blefaroplastyki powiek

Zabieg blefaroplastyki powiek jest z pewnością wart swojej ceny. Pozwala on na definitywne rozwiązanie problemów wynikających z wiotczenia i opadania skóry, a efekty jego zastosowania utrzymują się od kilku do nawet kilkunastu lat. Ważne jest także, że rana pozabiegowa w przypadku zabiegu laserowego szybko się goi, a pacjent odczuwa znacznie mniejszy dyskomfort niż w przypadku zabiegu z wykorzystaniem skalpela. Wszystkie te czynniki powodują, że zabieg staje się coraz bardziej popularny.

Cennik naszych usług, z którym możesz się zapoznać na stronie firmy Kaniowscy, obejmuje zarówno konsultacje przedzabiegowe, jak i cenę samego zabiegu blefaroplastyki powiek górnych. W podane w cenniku kwoty oczywiście wliczone są wszelkie związane z zabiegiem koszty, takie jak znieczulenie, opatrunki czy zdjęcie szwów.

Poza blefaroplastyką istnieją także inne metody liftingowania powiek i okolicy oka, które wykonujemy w naszym Centrum. Jeżeli więc masz problem dotyczący skóry powiek, zapraszamy do konsultacji. W razie jakichkolwiek pytań możliwy jest nie tylko kontakt osobisty, ale także telefoniczny lub za pośrednictwem naszej strony internetowej. Zapraszamy.

Zabieg plazmą

Inteligentne rozwiązanie do bezinwazyjnego liftingu powiek

Umów się na konsultację

+48 71 322 69 09
Rejestracja telefoniczna od poniedziałku do piątku w godzinach 08:30 - 20:00, w soboty w godzinach 09:00 - 14:00.

Godziny pracy

Barycka: Poniedziałek - Piątek 10:00 - 20:00
Plac Teatralny: Wybrane dni od godziny 12:00
Wybrane soboty: 09:00 - 14:00

Lokalizacja

Wrocław, ul. Barycka 1/3 (wejście od ul. Prusa)
Wrocław, Pl. Teatralny 1/18, III piętro

Email

 gabinet@kaniowscy.pl