Medycyna regeneracyjna to dziedzina nauki, która bardzo dynamicznie się rozwija. Nieustanie poszukiwane są i udoskonalane skuteczne metody pozyskiwania i hodowli komórek macierzystych, które pozwolą na ich terapeutyczne wykorzystanie - w celu naprawy lub wymiany uszkodzonych komórek, tkanek czy nawet organów.

Medycyna regeneracyjna - potencjał komórek macierzystych

Odkrycie potencjału komórek macierzystych przyniosło istotny przełom w medycynie regeneracyjnej. Badania nad skutecznością terapii z ich wykorzystaniem, potwierdzają jej wysoką skuteczność i wskazują na osiąganie spektakularnych rezultatów terapeutycznych.

Komórki macierzyste, tzw. mezenchymalne komórki macierzyste (MSC), uznane są za cenne narzędzie medycyny regeneracyjnej i wykorzystywane są w różnych jej dziedzinach, wspomagają one bowiem regulacyjne procesy naprawcze w organizmie. Cechą tych komórek jest multipotencjalność. Mają one bowiem zdolność do różnicowania się w różne typy wyspecjalizowanych komórek ludzkiego ciała, a także zdolność do szybkiego namnażania i regeneracji.

Obecność komórek mezenchymalnych potwierdzono w większości tkanek ludzkich, takich jak np. krew pępowinowa, płyn owodniowy, łożysko, szpik kostny, serce jak również tkanka tłuszczowa.

Komórki macierzyste

Odkrycie potencjału komórek macierzystych przyniosło istotny przełom w medycynie. Badania nad skutecznością terapii z ich wykorzystaniem, potwierdzają jej wysoką skuteczność i wskazują na osiąganie spektakularnych rezultatów terapeutycznych.

Komórki macierzyste, tzw. mezenchymalne komórki macierzyste (MSC), uznane są za cenne narzędzie medycyny regeneracyjnej i wykorzystywane są w różnych jej dziedzinach, wspomagają one bowiem regulacyjne procesy naprawcze w organizmie. Cechą tych komórek jest multipotencjalność. Mają one bowiem zdolność do różnicowania się w różne typy wyspecjalizowanych komórek ludzkiego ciała, a także zdolność do szybkiego namnażania i regeneracji.

Obecność komórek mezenchymalnych potwierdzono w większości tkanek ludzkich, takich jak np. krew pępowinowa, płyn owodniowy, łożysko, szpik kostny, serce jak również tkanka tłuszczowa.

Tkanka tłuszczowa – doskonałe źródło komórek macierzystych

W 2000 r. odkryto MSC (mezenchymalne komórki macierzyste) w tkance tłuszczowej i uznaną ją za doskonałe ich źródło. Tkanka tłuszczowa często występuje w nadmiarze, pacjenci zwykle chętnie chcą się jej pozbyć. Jest ona bardzo łatwo dostępna (może być pobierana w dużych ilościach), poza tym zawiera bardzo dużą ilość cennych komórek macierzystych, które przy użyciu nowoczesnej aparatury można w minimalnie inwazyjny sposób pozyskać, wyizolować i wykorzystać zarówno w terapii leczniczej, jak i regeneracyjnej.

Wszechstronność terapii komórkowej w medycynie regeneracyjnej

Na całym świecie prowadzonych jest nieustannie bardzo dużo badań nad działaniem i zastosowaniem komórek macierzystych w medycynie regeneracyjnej. Trwają one także w wielu polskich ośrodkach, gdzie analizuje się głównie zastosowanie komórek pozyskiwanych z tkanki tłuszczowej. Prowadzone są m.in. nowatorskie terapie na polu neurologii. Mezenchymalne komórki macierzyste mogą być wykorzystane również w terapii chorób układu sercowo-naczyniowego, rekonstrukcji tkanek kostnych  i chrzęstnych czy leczeniu zmian zwyrodnieniowych stawów (np. kolan, łokci).

Nadzieja dla ortopedii

Komórki macierzyste stymulują gojenie ścięgien i uszkodzonych części stawów, wpływają na ich przyspieszoną odbudowę. Oprócz poprawy jakości i ilości chrząstki w stawie przynoszą efekt przeciwbólowy, co wpływa na poprawę komfortu życia pacjentów.

Aby terapia przyniosła oczekiwane efekty, bardzo ważna jest odpowiednia kwalifikacja pacjenta. Jeżeli jest potrzeba, w pierwszym etapie dokonuje się operacyjnego usunięcia uszkodzonych tkanek,  następnie można przeprowadzać terapię komórkami macierzystymi w miejscu, które rokuje na odbudowę. Zabieg polega na podaniu w leczone miejsce zawiesiny z komórkami macierzystymi, które wypełniają wnętrze stawu, aktywując czynniki fizjologiczne do działania przeciwzapalnego i gojenia uszkodzonej tkanki. Od tego momentu rozpoczyna się proces regeneracji. Uszkodzone tkanki wysyłają impulsy, które odbierają komórki macierzyste, pod ich wpływem przekształcają się w wyspecjalizowane typy komórek naprawiających ubytki. Np. komórki macierzyste wszczepione do uszkodzonej chrząstki, posiadają zdolność przekształcania się w komórki chrząstki i wspomagają jej odbudowę.

Wyższy poziom regeneracji skóry

Komórki macierzyste stanowią cenny materiał w terapiach stricte leczniczych również w dziedzinie dermatologii i medycyny estetycznej. Wykorzystujemy ich potencjał, uzyskując doskonałe efekty odbudowy skóry i regeneracji tkanek. Terapia z ich wykorzystaniem doskonale sprawdza się w leczeniu fotouszkodzeń, wszelkiego rodzaju blizn – potrądzikowych, pooperacyjnych, pourazowych. Komórki macierzyste stymulują procesy gojenia, wykazują działanie przeciwzapalne, mają również zdolność do zmniejszania ryzyka powstawania bliznowacenia i blizn przerostowych. Dlatego doskonale sprawdzają się w leczeniu przewlekłych ran, odleżyn, zmian skórnych u chorych na cukrzycę, ran powstałych z powodu niedokrwienia lub infekcji, a także w terapii głębokich, rozległych oparzeń.

Wykorzystanie komórek macierzystych, uzyskiwanych z tkanki tłuszczowej, jest także świetną metodą regeneracji skóry po radioterapii. Zawiesiną komórek macierzystych można też wzbogacić reimplantowaną tkankę tłuszczową, co potęguje efekty leczenia ubytków tkanek.

Osocze bogatopłytkowe / czynniki wzrostu

Zabiegami, które wykorzystują dobroczynne działanie osocza bogatopłytkowego są:

 

REGENERIS

To system regeneracyjny wykorzystujący dobroczynne właściwości osocza bogatopłytkowego, które stymuluje procesy autonaprawcze tkanek, w tym skóry – której regeneracja jest możliwa dzięki tzw. „Autologicznej Odnowie Komórkowej”.

 

ARTHREX

To innowacyjne zestawy do terapii komórkowej, które wykorzystywane są do pozyskiwania czynników wzrostu z krwi pacjenta i komórek macierzystych z jego tkanki tłuszczowej (ADSC). Takie synergiczne działanie wzmaga regenerację tkanek i wpływa na optymalizację leczenia.

 

CGF

Metoda ta wykorzystuje nowatorski proces przetwarzania krwi w specjalnie opracowanym separatorze komórkowym, dzięki któremu jesteśmy w stanie uzyskać wyjątkowo silnie skoncentrowane osocze zawierające cenne komórki macierzyste i czynniki wzrostu - odpowiedzialne za złożone procesy regeneracyjne. Terapię można przeprowadzić na dwa sposoby – klasycznie w formie mezoterapii lub też tworzyć specjalny „żel”, który stopniowo uwalnia do skóry cenne czynniki, co zapewnia dłuższą i silniejszą stymulację procesów odnowy tkanki.</div>

Komórki macierzyste pozyskane z krwi Pacjenta

Spersonalizowana terapia komórkami macierzystymi

Silnie skoncentrowane osocze

Autologiczna tkanka tłuszczowa

Zabiegami wykorzystującymi komórki macierzyste pozyskane z autologicznej tkanki tłuszczowej są:

  • LIPOFILLING / LIPOTRANSFER – korekta objętości tkanką tłuszczową
  • NANOLIPOTRANSFER – regeneracja komórkami macierzystymi tkanki tłuszczowej
Z biegiem czasu dochodzi do naturalnego zaniku podskórnej tkanki tłuszczowej, czyli tzw. lipodystrofii. Ten proces najbardziej widoczny jest na twarzy. Doskonałym rozwiązaniem, aby te ubytki uzupełnić jest autotransplantacja – pobranie tłuszczu z miejsc, w których jest go w nadmiarze i przeszczepienie tam, gdzie zaczyna go brakować. Pozwala na to nowoczesna technologia. Po pierwsze umożliwia pobranie tłuszczu w sposób małoinwazyjny dla pacjenta i taki, aby pobrane komórki tłuszczowe nie uległy zniszczeniu. Po drugie - pozwala na separację odessanej tkanki tłuszczowej i uzyskanie frakcji bogatej w najmłodsze, żywotne komórki tłuszczowe, jak również cenne komórki macierzyste. Młode komórki tłuszczowe bez problemu unaczyniają się, przyjmują i zaczynają funkcjonować jak pozostałe, poza tym mają one zdolność do potencjalnie nieograniczonej liczby podziałów, czyli samoodnawiania się. Dzięki temu nie tylko uzupełniamy ubytki tkanki, ale również motywujemy skórę do odtworzenia własnej. Te dwa fakty wpływają  na znaczne podniesienie skuteczności zabiegu i trwałości jego efektów.

Tzw. „eliksir” bogaty w komórki macierzyste można wykorzystać również w celach stricte terapeutycznych - leczeniu fotouszkodzeń skóry, blizn potrądzikowych, pooperacyjnych i pourazowych (ubytków tkanek), regeneracji skóry po radioterapii.

Nowatorska technologia Adivive™ umożliwia separację wcześniej odessanej tkanki tłuszczowej

LipoLife 3G spełni Twoje marzenia o idealnej figurze.

Umów się na konsultację

+48 71 322 69 09
Rejestracja telefoniczna od poniedziałku do piątku w godzinach 08:30 - 20:00, w soboty w godzinach 09:00 - 14:00.

Godziny pracy

Barycka: Poniedziałek - Piątek 10:00 - 20:00
Plac Teatralny: Wybrane dni od godziny 12:00
Wybrane soboty: 09:00 - 14:00

Lokalizacja

Wrocław, ul. Barycka 1/3 (wejście od ul. Prusa)
Wrocław, Pl. Teatralny 1/18, III piętro

E-mail

 gabinet@kaniowscy.pl