fbpx
terapia LED działanie na poziomie komórkowym

Konsultacje on-line z naszymi lekarzami

Profesjonalna porada w nowoczesnej formie: video, foto, e-recepta

Terapię LED można bez wątpienia nazwać terapią wszechstronną. Wyróżnia ją szerokie spektrum zastosowań a przy tym wysoka skuteczność. Z uwagi na to, że można ją wykorzystywać w leczeniu szeregu schorzeń, trudno w kilku zdaniach opowiedzieć o jej wszystkich dobroczynnych właściwościach.

Terapia LED – działanie na poziomie komórkowym

Aby propagować wiedzę o terapii LED – będziemy publikować cykl artykułów dotyczący tej doskonałej metody leczenia. Dziś pierwszy artykuł wprowadzający – aby przybliżyć Państwu istotę działania naświetleń LED.

Światłoterapia – znana od wieków

Nie od dziś wiadomo, że światło ma dobroczynny wpływ na wszystkie żywe organizmy. Już w starożytnych kulturach wykorzystywano lecznicze właściwości promieniowania słonecznego. Starożytni Egipcjanie budowali specjalne świątynie, gdzie za pomocą światła słonecznego gojono rany. Pitagoras używał kolorowego światła w celach leczniczych już 500 lat przed narodzeniem Chrystusa, a odniesienia do leczenia kolorami można znaleźć w starożytnych tekstach chińskich i indyjskich.

terapia led działanie w komórce

Światło = życie

Rosyjski naukowiec Gurwitsch odkrył kluczową rolę „żywego światła” (biofotony) przy realizacji podstawowych funkcji życiowych. W 1930 r. wysunął hipotezę, że wszystkie komórki emitują światło.

* Gurwitsch AG., Principles of Analytical Biology and of the Theory of Cellular Fields. Moscow. Nauka. 1991.

40 lat później biofizycy przedstawili dowód na hipotezę Gurwitscha, notując różnicę w świetle pomiędzy zdrowymi i chorymi komórkami. Zauważyli bowiem, że zdrowe komórki emitują spójne światło w określonym rytmie biologicznym, natomiast w przypadku chorych komórek emisja jest zakłócona a komórka emituje światło chaotyczne. W wyniku zniekształcenia sygnałów między światem zewnętrznym dochodzi do błędnego funkcjonowania organizmu.

LED – terapia na poziomie komórki

Niedostatek światła w organizmie sprawia, że liczne enzymy i hormony obniżają swoją aktywność i dochodzi do pogorszenia procesów biochemicznych, które służą przyswajaniu substancji odżywczych i budowie tkanek. Podczas naświetlania światło przenika w głąb skóry i uruchamia szereg reakcji w komórce. Fundamentalne znaczenie ma synteza tlenku azotu (NO), który jest motorem mnóstwa innych pozytywnych dla organizmu reakcji. Tlenek azotu rozszerza naczynia krwionośne, dzięki czemu po całym organizmie może swobodnie krążyć tlen. Komórki zostają dotlenione a w mitochondriach komórkowych powstają zapasy energii, wykorzystywane do prawidłowego ich funkcjonowania.

*** Leczenie światłem za pośrednictwem zwiększenia przepływu krwi po raz pierwszy zostało opisane przez doktora  RF. Furchgotta, który za badanie nad tlenkiem azotu otrzymał w 1998 r. Nagrodę Nobla.

RF Furchgott Terapia Led

Robert Francis Furchgott, fot. wikipedia.org

Światło LED dociera do „źródła”, czyli bezpośrednio do komórek. Tu poprzez reakcje fotochemiczne uruchamiane zostają mechanizmy naprawcze pożądane w procesie leczenia – zmniejszeniu ulega ilość szkodliwych wolnych rodników, poprawia się ukrwienie skóry i stymulowane są mechanizmy jej regeneracji.

Terapia LED – Wszystko zaczęło się od… NASA

Początki używania diod LED miały miejsce w dziedzinie weterynarii, gdzie używane były prototypy urządzeń wykorzystujących tę technologię. Na zastosowanie terapeutyczne w leczeniu ludzi miały natomiast wpływ badania w laboratoriach NASA.

NASA opracowała pierwotnie technologię LED, w celu zwiększenia wzrostu tkanki roślinnej w przestrzeni kosmicznej – w kosmosie bowiem brak grawitacji powstrzymuje komórki przed wzrostem. Rezultatem jest bardzo wolny wzrost roślin, astronauci cierpią na utratę masy kostnej, mięśni, a ich zranienia trudno się goją. Naświetlanie diodami LED wystarczyło, aby rośliny zaczęły rosnąć, okazało się także, że przyczyniają się one do zmniejszenia objawów braku grawitacji u ludzi.

*** NASA Light Emitting Diode Medical Applications From Deep Space to Deep Sea
Harry T. W h e l a ~ ~ ~ ” ’E’ l~le, n V. B u c h m a n n l a , Noel T. Whelan’”’, Scott G. T u r n e r l a ,et.al.
Departments of Neurology, IbPlastic Surgev, “Neurosurgery, Medical College of Wisconsin, Milwaukee, WI 53226, (414) 456-4090
2Quantum Devices, Inc Barneveld, WI 53507 (608) 924-3000 ’Children’s Hospital of Wisconsin, Milwaukee, WI 53201 (414) 266-20444 Dental Battalion, 4th Force Service Support Group, USMCR, Marietta, GA‘Submarine Squadron ELEVEN, San Diego, CA 921 06, (61 9)553-8719

dr harry whelan terapia led

fot. http://www.thelightlinks.info/audio-presentations-from-light-experts.php

*** Dr Harry Whelan, profesor neurologii, pediatrii i medycyny hiperbarycznej, dyrektor Działu Medycyny Hiperbarycznej w Medical College of Wisconsin, prowadzi badania kliniczne nad zastosowaniem diod LED w medycynie. Współpracując z NASA studiował wpływ naświetleń diodami LED przy cukrzycowych owrzodzeniach skóry, poważnych poparzeniach, ranach powstałych po chemioterapii. Z prowadzonych w Medical College of Wisconsin badań wynika, że – korzystanie z terapii światłem LED poprawia naturalny proces gojenia się ran i szybszy powrót pacjenta do zdrowia.

Prowadzone były także inne liczne badania nad terapią LED – wszystkie potwierdzają wysoką skuteczność tej metody.

Obecny postęp technologiczny sprawił, że ten rodzaj terapii znalazł swoje zastosowanie w wielu dziedzinach medycyny również w dermatologii oraz medycynie estetycznej.

Dalsza część informacji o terapii LED już wkrótce! Opiszemy m.in. za jakie procesy odpowiadają poszczególne kolory świateł, powiemy o uczestnictwie naszych lekarzy w konsultacjach dotyczących ulepszania programów terapeutycznych (kombinacji świateł i długości naświetleń, dla jak najlepszych efektów leczenia) oraz omówimy szerzej bogate możliwości terapeutyczne z użyciem naświetleń LED. Nie zabraknie zdjęć potwierdzających skuteczność terapii!

Zapraszamy do lektury!

Zadzwoń do nas +48713226909 Zadzwoń do nas

Drodzy Pacjenci,

W trosce o zdrowie nas wszystkich, zgodnie z zaleceniami WHO oraz Głównego Inspektora Sanitarnego, zwracamy się do Państwa z prośbą o zastosowanie się do zasad epidemiologicznych, które pozwolą nam ograniczyć ryzyko rozpowszechniania się wirusa COVID-19.

W naszych gabinetach wprowadzamy zasady, które obowiązywać będą do odwołania:

 • Po przyjściu do gabinetu bardzo prosimy o skierowanie się do toalety i umycie rąk
 • Prosimy także o korzystanie ze środka do dezynfekcji rąk, który umieszczony jest w rejestracji i w gabinetach zabiegowych i lekarskich
 • Przed wizytą będziecie Państwo zobowiązani do wypełnienia wywiadu epidemiologicznego
 • Pacjentów posiadających karnety na zabiegi prosimy o umawianie się na konkretne godziny i przychodzenie punktualnie, aby minimalizować czas oczekiwania w recepcji.
 • Uprzejmie prosimy o przychodzenie na konsultacje bez osób towarzyszących.
 • Uruchamiamy dla Państwa możliwość konsultacji online­ za pomocą videokonferencji
  z naszymi lekarzami specjalistami.
 • Zachęcamy pacjentów dermatologicznych z przewlekłymi chorobami skóry,
  z problemami trądzikowymi, łuszczycą, AZS i innymi, do umawiania się na konsultacje online, podczas których w razie potrzeby także wystawimy e-receptę
 • Do konsultacji online zapraszamy wszystkich pacjentów, którzy z różnych względów nie mogą lub nie chcą wychodzić z domu
 • Biorąc pod uwagę zalecenia sanepidu, zwracamy się także ze szczególną prośbą do osób przyjeżdżających z zagranicy o kontakt telefoniczny i konsultację telefoniczną
  z lekarzem przed przyjściem na wizytę do lekarza, czy też na zabiegi do pielęgniarek lub kosmetologów.
 • Zwracamy się z prośbą rozliczanie się w formie bezgotówkowej (transakcje kartą płatniczą/kredytową lub BLIK)

Liczymy na Państwa odpowiedzialność i rozwagę, prosimy aby nie przychodzić do nas na wizyty z objawami przeziębienia (gorączka, kaszel, nieżyt nosa itp.).

Prosimy wówczas o przełożenie wizyty, gdyż na pewno będziemy do Państwa dyspozycji w kolejnych terminach.

Jednocześnie chcemy podkreślić, że jako placówka medyczna, dla zapewnienia maksymalnego komfortu i bezpieczeństwa naszych pacjentów, obok standardowych procedur codziennego odkażania gabinetów, klamek itp., wprowadziliśmy dodatkowe środki ostrożności, pod postacią:

 

 • Monitorowanie temperatury ciała za pomocą bezdotykowych termometrów
 • Udostępnienie naszym pacjentom w rejestracji i we wszystkich gabinetach lekarskich i zabiegowych płynów do dezynfekcji rąk
 • Kilkukrotne w ciągu dnia przecieranie środkami dezynfekcyjnymi klamek, włączników światła, długopisów, lady rejestracji, biurek i innych miejsc, w których przebywają pacjenci.
 • Dodatkowo w naszych gabinetach działają oczyszczacze powietrza z funkcją jonizacji o działaniu przeciw bakteryjnym, przeciw wirusowym i przeciw grzybicznym

 

Serdecznie przepraszamy za niedogodności, dziękujemy za wyrozumiałość i współpracę z nami!

Życzymy dużo zdrowia!

 

Dr n. med. Ewa Kaniowska

Dr Michał Kaniowski