fbpx
problem opadających powiek

Konsultacje on-line z naszymi lekarzami

Profesjonalna porada w nowoczesnej formie: video, foto, e-recepta

Opadająca powieka stanowi nie tylko problem natury estetycznej, ale też może być bezpośrednią lub pośrednią przyczyną problemów zdrowotnych w postaci zawężenia pola widzenia. Podstawowym czynnikiem wywołującym tę dolegliwość jest proces starzenia się skóry, ale istnieje także szereg innych powodów jego występowania. Sprawdźcie, jakie zabiegi medycyny estetycznej mogą być skuteczne w przypadku opisywanego problemu.

Spis treści
Przyczyny
Jak zlikwidować problem?
Zabieg Thermage
Plasma IQ – bezinwazyjną korekta powiek
Zabieg blefaroplastyki
Przebieg

Czym jest opadająca powieka i jakie są przyczyny tej przypadłości?

Opadanie powiek (ptoza) nie jest wcale rzadką przypadłością i nie należy jej postrzegać wyłącznie w kategoriach niedoskonałości natury estetycznej, choć jej efektem jest zmiana wyrazu twarzy, która może się wydawać starsza, smutna czy zmęczona. O występowaniu tej przypadłości mówi się wówczas, gdy płat powieki górnej staje się dłuższy od dolnej, co początkowo zawęża pole widzenia, a czasem może nawet całkowicie uniemożliwić widzenie. Schorzenie określane jest także jako zwężenie szpary powiekowej, której naturalna szerokość powinna wynosić około 9 mm. Może ono dotyczyć jednego oka lub obu (w 25% przypadków). W przypadku około 10% osób, u których występuje, jest to przypadłość dziedziczna, możliwa do zaobserwowania niedługo po narodzinach. Wyróżniamy dwie odmiany opadającej powieki – ptozę i ptozę rzekomą. Pierwsza z nich to opadanie górnej powieki w wyniku osłabienia jej mięśnia (dźwigacza) lub uszkodzenia nerwu. Ptoza rzekoma wiąże się z nadmiarem skóry powiek, spowodowanym zbyt rozbudowanym mięśniem okrężnym oka.

Przyczyny

Jedną z głównych przyczyn opadania powiek jest starzenie się skóry, w której już od 25 roku życia zaczynają zanikać włókna kolagenowe. Traci ona jędrność i sprężystość, a brak elastyczności jest najbardziej widoczny w miejscach, w których jest ona najcieńsza, a więc na przykład na powiekach. Połączone jest to często z pojawieniem się nieestetycznych poduszeczek tłuszczowych. Jeżeli dochodzi do tego osłabienia mięśni wokół oczu, powieki mogą zacząć opadać. Innymi czynnikami, mogącymi wywołać ten problem są:

 • nadmiar skóry na powiece,
 • osłabienie mięśnia dźwigacza powieki,
 • uszkodzenie nerwu okoruchowego (często opadaniu powieki towarzyszy podwójne widzenie),
 • uszkodzenie jądra nerwu okoruchowego w mózgu,
 • praca przy nieprawidłowym oświetleniu,
 • zły dobór soczewek kontaktowych,
 • zmiany nowotworowe,
 • inne choroby, w tym często cukrzyca,
 • może być efektem choroby Kornera (uszkodzeniem układu współczulnego w obrębie rdzenia kręgowego).

Jak zlikwidować problem opadającej powieki? Poznaj zabiegi, które pozwalają na korektę

Osobom, które w początkowej fazie ptozy, zastanawiają się, jak zlikwidować problem opadającej powieki, poleca się kremy liftingujące oraz masaże i ćwiczenia wspomagające. Jednak kiedy choroba się rozwija, konieczne jest przeprowadzenie odpowiednich zabiegów korygujących. Krótkotrwały efekt może przynieść tak zwana mezoterapia igłowa, czyli ostrzykiwanie skóry odpowiednimi preparatami o efekcie ujędrniającym. Niestety nie są to sposób, który moglibyśmy polecić na dłuższą metę. Opadanie będzie powiem powoli postępowało i w pewnym momencie nie da się go już ukryć. Zdecydowanie lepiej będzie stosunkowo wcześnie zadbać o bardziej skuteczne rozwiązanie, korzystając z porady specjalistów i odpowiednich zabiegów medycyny estetycznej. Jakie zabiegi warto wziąć pod uwagę?

Korekcja opadających powiek

Zabieg Thermage

Jeden z zabiegów wykonywany jest za pomocą urządzenia Thermage. Jest to tzw. lifting bez skalpela, wykorzystujący energię fal radiowych. Urządzenie Thermage, korzystając ze zjawiska radiofrekwencji, nieinwazyjnie ujędrnia, napina i kontruje skórę oraz tkankę podskórną, dając widoczny efekt odmłodzenia. Specjalistyczne głowice aparatu dostosowane są do precyzyjnego manewrowania w okolicach dekoltu, szyi, twarzy i właśnie oczu, ogrzewając kolagen, co prowadzi do skrócenia jego włókien i odnowy struktury skóry. Zabieg ten polecamy jako uzupełnienie innych terapii.

Plasma IQ – bezinwazyjna korekta powiek

Drugim polecanym przez nas zabiegiem dla osób, które chcą się pozbyć problemu opadających powiek bez zabiegu chirurgicznego, jest zastosowanie Plasmy IQ. Bezpieczne i proste urządzenie pozwala na lifting powiek, wykorzystując mikrowiązki plazmy i działając jedynie w obrębie naskórka. Przeprowadzony punktowo zabieg daje efekty już po pierwszym zastosowaniu. Stanowi doskonałe wyjście dla osób z rozrusznikiem serca lub tych, dla których istnieją inne przeciwwskazania do stosowania urządzeń podłączonych do prądu.

Zabieg blefaroplastyki

Blefaroplastyka, czyli plastyka powiek jest zabiegiem, w trakcie którego usuwa się nadmiar skóry w obrębie górnej powieki. Istnieją dwie metody jego przeprowadzenia, z których pierwszą wykonuje się z użyciem skalpela, a drugą za pomocą lasera – nazywamy ją blefaroplastyką laserową. Przeciwwskazania do wykonania takiego zabiegu mogą dotyczyć osób, u których występują:

 • cukrzyca,
 • choroba serca lub nadciśnienie,
 • nadczynność tarczycy,
 • niewydolność gruczołów łzowych,
 • ciąża lub karmienie piersią,
 • aktywne infekcje,
 • zaburzenia w gojeniu się ran,
 • inne ciężkie choroby ogólnoustrojowe.

Przebieg blefaroplastyki laserowej


Przed wykonaniem zabiegu konieczna jest konsultacja z chirurgiem. Ponadto należy przeprowadzić badanie okulistyczne wraz z oceną drożności kanalika łzowego. Chirurg informuje o wszelkich zaleceniach przedoperacyjnych, przebiegu operacji i wskazaniach do realizacji po jej przeprowadzeniu. Bezpośrednie przygotowanie do blefaroplastyki polega na podaniu znieczulenia miejscowego. Zabieg trwa od 45 minut do godziny i polega na nacięciu górnej powieki wzdłuż jej naturalnego załamania, usunięciu nadmiaru tkanki tłuszczowej i skóry, a w wyjątkowych przypadkach korekcji mięśnia. Możliwe jest pojawienie się obrzęku i zasinienia obszaru poddanego zabiegowi, które to objawy ustępują po około 2-4 tygodniach. Pożądane efekty blefaroplastyki laserowej utrzymują się od kilku do nawet kilkunastu lat, a krótki czas gojenia, mniejszy niż przy zabiegu chirurgicznym dyskomfort i krótki okres rekonwalescencji powodują, że to właśnie ten zabieg staje się najbardziej popularny przy leczeniu opadających powiek.

Jeżeli masz problem z opadaniem powiek i dotychczasowe próby jego rozwiązania nie przyniosły rezultatów, zapraszamy na wizytę konsultacyjną lub do kontaktu poprzez stronę internetową. Odpowiemy na pytania i rozwiejemy wątpliwości, pozwalając wybrać najlepszą metodę korekty powiek, dostosowaną do stanu zdrowia, skóry i indywidualnych preferencji osoby zainteresowanej. Pamiętaj, że opadanie powiek to nie tylko problem estetyczny, którego usunięcie pozwoli Ci wyglądać i czuć się młodziej, ale także zagrożenie dla stanu wzroku.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Zadzwoń do nas +48713226909 Zadzwoń do nas

Drodzy Pacjenci,

W trosce o zdrowie nas wszystkich, zgodnie z zaleceniami WHO oraz Głównego Inspektora Sanitarnego, zwracamy się do Państwa z prośbą o zastosowanie się do zasad epidemiologicznych, które pozwolą nam ograniczyć ryzyko rozpowszechniania się wirusa COVID-19.

W naszych gabinetach wprowadzamy zasady, które obowiązywać będą do odwołania:

 • Po przyjściu do gabinetu bardzo prosimy o skierowanie się do toalety i umycie rąk
 • Prosimy także o korzystanie ze środka do dezynfekcji rąk, który umieszczony jest w rejestracji i w gabinetach zabiegowych i lekarskich
 • Przed wizytą będziecie Państwo zobowiązani do wypełnienia wywiadu epidemiologicznego
 • Pacjentów posiadających karnety na zabiegi prosimy o umawianie się na konkretne godziny i przychodzenie punktualnie, aby minimalizować czas oczekiwania w recepcji.
 • Uprzejmie prosimy o przychodzenie na konsultacje bez osób towarzyszących.
 • Uruchamiamy dla Państwa możliwość konsultacji online­ za pomocą videokonferencji
  z naszymi lekarzami specjalistami.
 • Zachęcamy pacjentów dermatologicznych z przewlekłymi chorobami skóry,
  z problemami trądzikowymi, łuszczycą, AZS i innymi, do umawiania się na konsultacje online, podczas których w razie potrzeby także wystawimy e-receptę
 • Do konsultacji online zapraszamy wszystkich pacjentów, którzy z różnych względów nie mogą lub nie chcą wychodzić z domu
 • Biorąc pod uwagę zalecenia sanepidu, zwracamy się także ze szczególną prośbą do osób przyjeżdżających z zagranicy o kontakt telefoniczny i konsultację telefoniczną
  z lekarzem przed przyjściem na wizytę do lekarza, czy też na zabiegi do pielęgniarek lub kosmetologów.
 • Zwracamy się z prośbą rozliczanie się w formie bezgotówkowej (transakcje kartą płatniczą/kredytową lub BLIK)

Liczymy na Państwa odpowiedzialność i rozwagę, prosimy aby nie przychodzić do nas na wizyty z objawami przeziębienia (gorączka, kaszel, nieżyt nosa itp.).

Prosimy wówczas o przełożenie wizyty, gdyż na pewno będziemy do Państwa dyspozycji w kolejnych terminach.

Jednocześnie chcemy podkreślić, że jako placówka medyczna, dla zapewnienia maksymalnego komfortu i bezpieczeństwa naszych pacjentów, obok standardowych procedur codziennego odkażania gabinetów, klamek itp., wprowadziliśmy dodatkowe środki ostrożności, pod postacią:

 

 • Monitorowanie temperatury ciała za pomocą bezdotykowych termometrów
 • Udostępnienie naszym pacjentom w rejestracji i we wszystkich gabinetach lekarskich i zabiegowych płynów do dezynfekcji rąk
 • Kilkukrotne w ciągu dnia przecieranie środkami dezynfekcyjnymi klamek, włączników światła, długopisów, lady rejestracji, biurek i innych miejsc, w których przebywają pacjenci.
 • Dodatkowo w naszych gabinetach działają oczyszczacze powietrza z funkcją jonizacji o działaniu przeciw bakteryjnym, przeciw wirusowym i przeciw grzybicznym

 

Serdecznie przepraszamy za niedogodności, dziękujemy za wyrozumiałość i współpracę z nami!

Życzymy dużo zdrowia!

 

Dr n. med. Ewa Kaniowska

Dr Michał Kaniowski