Chirurgia ogólna, chirurgia onkologiczna i estetyczna to dziedziny, w których również służymy specjalistyczną pomocą. Cała medycyna, w tym dermatologia i dermatologia estetyczna, zmierza w stronę jak najmniejszej inwazyjności. W związku z tym znaczna większość terapii, jakie proponujemy w naszym gabinetach są nieinwazyjne i zakładają minimalne okresy rekonwalescencji. Rzadko używamy skalpela, właściwie tylko w przypadku zabiegów z zakresu dermatochirurgii, czyli usuwania zmian skórnych, które po wycięciu muszą trafić do badania histopatologicznego

Chirurgia ogólna – dermatochirurgia

Dermatochirurgia jest działem medycyny zajmującym się chirurgicznym leczeniem chorób skóry i tkanki podskórnej.

Wszelkie zmiany skórne w pierwszej kolejności poddawane są ocenie przez lekarza dermatologa, który dokładnie ogląda skórę. W tym celu może posłużyć się dermatoskopem ręcznym lub jeśli uzna to za konieczne – dermatoskopem komputerowym. Zmiany pojawiające się na skórze, takie jak: brodawki łojotokowe, włókniaki, kurzajki mogą zostać usunięte przez lekarza dermatologa podczas konsultacji. Poddaje się je zabiegom laseroterapii, elektrokoagulacji lub krioterapii. Natomiast - wszelkie znamiona barwnikowe (tzw. pieprzyki) należy usuwać chirurgicznie i obowiązkowo poddawać je badaniu histopatologicznemu, by nie przeoczyć zmiany złośliwej – wtedy lekarz dermatolog zakwalifikuje pacjenta do zabiegu chirurgicznego.

Nigdy nie powinno się zwlekać  z diagnostyką i usunięciem „podejrzanej” zmiany skórnej. Błędny pogląd „lepiej nie ruszać”  powoduje narażenie zdrowia, a czasem życia pacjenta.

Jeśli masz zmianę, która utrzymuje się  i powiększa latami, delikatnie krwawi – nie wahaj się! Przyjdź ją zdiagnozować!

Zabiegi dermatochirurgiczne wykonywane są przez specjalistę w znieczuleniu miejscowym. Po wycięciu zmiany zakładane są szwy, a wycinek kierowany jest do badania histopatologicznego.

Szwy ściągane są między 7 a 14 dniem po zabiegu. Na wynik badania czeka się ok.3, 4 tygodni.

usuwanie zmian skórnych wrocław

Każdy zabieg chirurgiczny pozostawia ślad na skórze. To jak będzie wyglądała blizna zależy od wielu czynników – lokalizacji zmiany, jej wielkości, kondycji skóry, czy zastosowanej techniki chirurgicznej. Chirurdzy starają się tak wykonać zabieg, aby pozostał jak najmniejszy ślad. Ostateczny efekt zależy od indywidualnych zdolności regeneracyjnych skóry. W celu szybszego procesu regeneracji skóry, po zabiegu zalecamy naszym pacjentom naświetlanie LED. To przyspiesza znacznie gojenie i minimalizuje powstanie blizn przerosłych.

Jak należy przygotować się do zabiegu?

  • zabieg najlepiej zaplanować w czasie wolnym od długich wyjazdów i wzmożonego wysiłku fizycznego – ok. 1-2 tygodnie po zabiegu
  • u kobiet - nie zaleca się wykonywania zabiegów chirurgicznych bezpośrednio przed lub w pierwszych dniach miesiączki
  • w czasie infekcji (np. górnych dróg oddechowych), zalecane jest przełożenie terminu zabiegu
  • 5 do 7 dni przed zabiegiem nie powinno się przyjmować leków upośledzających krzepliwość krwi np. Acard, Polocard, Aspirin, Polopiryna itp. lub innych antykoagulantów (kwestię odstawienia leku powinno się skonsultwac z lekarzem, który zlecił jego przyjmowanie

Chirurgia onkologiczna

Choć znamiona wyglądają z pozoru niegroźnie, nie poddawane kontroli ze strony lekarza, mogą spowodować duże problemy zdrowotne. Chirurgia onkologiczna dotyczy znamion, które mogą przerodzić się w czerniaka, czyli złośliwego raka skóry. Wszelkie zmiany skórne warto zatem pokazać lekarzowi dermatologowi.

Lekarz może dokonać badania znamion przy pomocy dermatoskopu ręcznego lub zdiagnozować je przy użyciu dermatoskopii komputerowej. Badanie w systemie Fotofinder Dermoscope, pozwala na obserwację makroskopową i mikroskopową zmian barwnikowych (w powiększeniu 20-70 razy) oraz wykonanie dermatoskopii w zakresie prewencji czerniaka skóry – tzn. specjalny system dokonuje analizy znamienia – opisuje jego kolorystykę, wielkość, regularność, przelicza zebrane dane przez odpowiednie współczynniki (algorytm algebraiczny) i kwalifikuje znamię na: łagodne, atypowe lub złośliwe.

Ostateczna diagnoza podejmowana jest przez lekarza po weryfikacji oceny komputerowej badanego znamienia z własnymi obserwacjami i wiedzą a priori. Komputerowe badanie znamion daje poza tym możliwość cyfrowej archiwizacji obrazów wideo oraz porównywania obrazów w czasie, co pozwala określić, czy znamię jest aktywne, tzn. czy rośnie, zmienia barwę, czy jest wskazane jego usunięcie.

Zabiegi wycięcia zmiany wykonują lekarze chirurdzy.

Zabiegi z zakresu chirurgii estetycznej

Blefaroplastyka laserowa

Wraz z wiekiem maleje ilość kolagenu i elastyny w skórze, odpowiedzialnych za jej elastyczność i sprężystość. W wyniku tego procesu skóra ulega ścieńczeniu, staje się wiotka, obserwujemy jej tzw. opadanie. Ten nadmiar skóry widoczny jest szczególnie w obrębie oka, zwłaszcza w okolicy górnych powiek.

Opadające powieki sprawiają, że okolica oka zaczyna tracić atrakcyjny wygląd, co przekłada się na wyraz całej twarzy – zaczyna ona sprawiać wrażenie smutnej, zmęczonej i starszej. Opadające powieki mogą oprócz problemów natury estetycznej, wpływać na jakość widzenia, zawężać jego pole.

Blefaroplastyka to zabieg mający na celu usunięcie nadmiaru skóry w obrębie górnej powieki.

Zabieg blefaroplastyki, zwany inaczej plastyką powiek, można wykonać poprzez zabieg chirurgiczny (z użyciem skalpela) lub mniej inwazyjnie – przy pomocy specjalistycznego lasera (blefaroplastyka laserowa).

Wskazania do zabiegu:

  • WIOTKOŚĆ SKÓRY POWIEK
  • TZW. „CIĘŻKOŚĆ” POWIEK
  • OPADAJĄCE POWIEKI

(czasem ograniczające pole widzenia)

Zabieg blefaroplastyki laserowej poprzedzony jest konsultacją z chirurgiem, podczas której następuje kwalifikacja do zabiegu, pacjent zostaje także poinformowany o przebiegu procedury, jak i przed- i pooperacyjnych zaleceniach.

Zabieg laserowej korekcji powiek wykonywany jest w znieczuleniu miejscowym, trwa około 45 – 60 minut. Korekcja powieki górnej wykonywana jest poprzez nacięcie (laserowe) wzdłuż naturalnego załamania powieki. Po zabiegu możliwe jest pojawienie się obrzęku i zasinienia w obszarze zabiegowym, zmiany te ustępują zwykle w ciągu 2 do 4 tygodni.

Zabieg blefaroplastyki laserowej, w porównaniu z tradycyjną metodą chirurgiczną, charakteryzuje się znacznie krótszym czasem gojenia, znacznie krótszym okresem rekonwalescencji, mniejszym dyskomfortem.

Przed zabiegiem blefaroplastyki
Po zabiegu blefaroplastyki

Przeciwwskazania do zabiegu blefaroplastyki laserowej: ciąża, okres karmienia piersią, aktywne infekcje, zaburzenia gojenia ran, ciężkie choroby ogólnoustrojowe.

Inną metodą liftingu okolicy oka i uniesienia powiek jest zabieg Thermage lub Plasma IQ.

Ginekomastia

Ginekomastia to dość często występujące schorzenie, charakteryzujące się rozrostem tkanki gruczołowej, włóknistej i tłuszczowej w okolicy sutków u mężczyzn – co powoduje ich powiększenie.

Ginekomastia dotyczy osób w różnym wieku. Może pojawić się u chłopców w wieku dojrzewania, spowodowana nadmiarem wolnego estradiolu w stosunku do testosteronu. Ten rodzaj ginekomastii jest zazwyczaj przejściowy i znika samoistnie w ciągu paru miesięcy. Zdarza się jednak i tak, że schorzenie utrwala się, powodując tym samym problem estetyczny, jak również psychologiczny. Ginekomastia może także pojawić się z u panów w wieku dojrzałym.

Ginekomastia może być następstwem procesów fizjologicznych lub patologicznych, może dotyczyć jednego gruczołu piersiowego lub obu. Często ginekomastii towarzyszy lipomastia (ginekomastia rzekoma) – czyli gromadzenie się nadmiernej ilości tkanki tłuszczowej w okolicy klatki piersiowej i samych piersi.

W naszym gabinecie można pozbyć się tego estetycznego problemu. Zabieg polega na usunięciu nadmiaru tkanki tłuszczowej w okolicy piersi przy pomocy liposukcji laserowej LipoLife 3G.

Zabieg na ginekomastię

Zapraszamy serdecznie na konsultacje i zabiegi do naszych dermatologów oraz chirurgów.

Umów się na konsultację

+48 71 322 69 09
Rejestracja telefoniczna od poniedziałku do piątku w godzinach 08:30 - 20:00, w soboty w godzinach 09:00 - 14:00.

Godziny pracy

Barycka: Poniedziałek - Piątek 10:00 - 20:00
Plac Teatralny: Wybrane dni od godziny 12:00
Wybrane soboty: 09:00 - 14:00

Lokalizacja

Wrocław, ul. Barycka 1/3 (wejście od ul. Prusa)
Wrocław, Pl. Teatralny 1/18, III piętro

E-mail

 gabinet@kaniowscy.pl