fbpx
jak badać znamiona

Choć znamiona wyglądają z pozoru niegroźnie, nie poddawane kontroli ze strony lekarza, mogą spowodować duże problemy zdrowotne. Mowa tu o znamionach, które mogą przerodzić się w czerniaka, czyli złośliwego raka skóry. Wszelkie zmiany skórne warto zatem pokazać lekarzowi dermatologowi. Zbliża się lato, będziemy odsłaniać nasze ciała i wystawić je na ekspozycje promieni słonecznych. Warto wykonać przedwakacyjny przegląd skóry, aby bezpiecznie korzystać z letnich słonecznych dni.

Przedwakacyjny przegląd skóry

Dermatoskopia
Lekarz może dokonać badania znamion przy pomocy dermatoskopu ręcznego lub zdiagnozować je przy użyciu dermatoskopii komputerowej. Badanie w systemie Fotofinder Dermoscope, pozwala na obserwację makroskopową i mikroskopową zmian barwnikowych (w powiększeniu 20-70 razy) oraz wykonanie dermatoskopii w zakresie prewencji czerniaka skóry – tzn. specjalny system dokonuje analizy znamienia – opisuje jego kolorystykę, wielkość, regularność, przelicza zebrane dane przez odpowiednie współczynniki (algorytm algebraiczny) i kwalifikuje znamię na: łagodne, atypowe lub złośliwe.
Ostateczna diagnoza podejmowana jest przez lekarza po weryfikacji oceny komputerowej badanego znamienia z własnymi obserwacjami i wiedzą a priori. Komputerowe badanie znamion daje poza tym możliwość cyfrowej archiwizacji obrazów wideo oraz porównywania obrazów w czasie, co pozwala określić, czy znamię jest aktywne, tzn. czy rośnie, zmienia barwę, czy jest wskazane jego usunięcie.

Jak często powinno się kontrolować znamiona u lekarza?
Jeżeli jest się w grupie podwyższonego ryzyka to minimalnie jeden raz w roku, najlepiej jednak zrobić to dwa razy – przed wakacjami oraz jesienią. Pozostałe osoby powinny badać znamiona barwnikowe średnio raz na dwa lata.
Jakie zmiany skórne powinny nas niepokoić?
Wizyta u lekarza konieczna jest w przypadku, gdy mamy do czynienia z: niesymetrycznością, nieregularnością znamienia, zmianą jego koloru, wielkości (znamię maleje lub się zwiększa), naszą uwagę powinno też wzbudzić uczucie swędzenia, krwawienia czy pieczenia w miejscu zmiany skórnej.
Zmiany barwnikowe zakwalifikowane do zabiegu, należy usuwać chirurgicznie i KAŻDE obowiązkowo poddawać badaniu histopatologicznemu, by nie przeoczyć zmiany złośliwej. Inne zmiany, które są na skórze, takie jak: brodawki łojotokowe, włókniaki świetnie poddają się laseroterapii, nie pozostawiając blizn.
Kto jest szczególnie narażony na powstawanie czerniaka skóry?
Przede wszystkim osoby z licznymi atypowymi znamionami barwnikowymi (nieregularność kształtu, zabarwienia, znamiona typu „jajka sadzonego”) osoby o jasnej karnacji – jasna skóra, włosy, oczy, które mają liczne piegi, bardzo trudno się opalają i mają skłonność do poparzeń słonecznych. Osoby, których ktoś z bliskiej rodziny chorował na czerniaka.
Ryzyko raka skóry może wystąpić również u tych, którzy często wystawiają swoją skórę na ekspozycję słoneczną, nie stosując przy tym kremów z ochronnymi filtrami przeciwsłonecznymi, często korzystają z solariów oraz których słońce już kiedyś poparzyło.
Jakie działania „prewencyjne” podejmować?
Najważniejszy jest umiar i rozsądek w korzystaniu ze słońca. Należy pamiętać o regularnym nakładaniu kremów z odpowiednio dobranym filtrem już przed wyjściem z domu. Nie należy wystawiać skóry na ekspozycję słoneczną między godz. 11-14, kiedy promieniowanie jest najsilniejsze.

Co najważniejsze, pamiętajmy o tym, że każda ekspozycja na słońce równoznaczna jest z opalaniem się. Opalanie to nie tylko ,,leżenie plackiem” na plaży. Opalamy się kosząc trawę, przebywając w mieście, idąc na zakupy, więc chrońmy odsłoniętą skórę przed szkodliwym promieniowaniem. I całkowicie zrezygnujmy z wizyt w solariach!

Przeczytać więcej o:  badaniu znamiom oraz usuwaniu znamion i  zmian skórnych .

Zadzwoń do nas +48713226909 Zadzwoń do nas